Jak rozebrać piec kaflowy
Rozbiórka pieca kaflowego często – oprócz wyżej wymienionych powodów – związana jest także z naszą większą świadomością ekologiczną, działaniami proekologicznymi oraz obowiązującym w naszym kraju zakazem wykorzystywania do ogrzewania domów węgla. Jednak niezależnie od przyczyn, z jakich postanowiliśmy rozebrać niefunkcjonalny już piec kaflowy, należy się do tej pracy dobrze przygotować, a i tak nie będzie zbyt łatwo. Tylko wykorzystując odpowiednie narzędzia i technikę rozbieranie pieca kaflowego przebiegnie ono bezproblemowo. Ponadto należy zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie, aby nie wyrządzić kosztownych szkód.
Co się przyda podczas rozbiórki pieca kaflowego
Zabierając się za rozbiórkę pieca kaflowego, przygotujmy: młotek i dłuto/przecinak (do usuwania kafli), młot pneumatyczny lub wiertarkę udarową (do rozbijania cementu i zaprawy), łopatę i wiadra (do zbierania gruzu i odpadów budowlanych). Do spryskiwania kafli przyda się również woda i spryskiwacz. Ale przede wszystkim zadbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo – gogle, rękawice ochronne, maseczka na twarz, kask oraz ubranie ochronne są niezbędne.
Pamiętajmy, że gruz (a naprawdę będzie go sporo) wyrzucamy do specjalnego kontenera, więc musimy go wcześniej zamówić – dostarczeniem kontenera i wywozem odpadów zajmują się specjalne firmy. Odpady budowlane możemy również składować w specjalnych workach typu big-bagi i wywieźć je do najbliższego PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Uwaga! Gruz nie może trafić do pojemników na odpady komunalne. To po pierwsze nie jest dla niego miejsce, a po drugie jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami, za ich złamanie grożą surowe kary.
Rozbiórka pieca kaflowego – prace przygotowawcze
Zanim rozpoczniemy wyburzanie pieca kaflowego, wynieśmy z pomieszczenia meble i wszystkie elementy wyposażenia, które tylko możemy, a pozostałe zabezpieczmy np. folią. W ten sposób zapobiegniemy ich zakurzeniu czy uszkodzeniu, jednocześnie zmniejszymy czasochłonność późniejszego sprzątania. Jednak zwykła folia będzie niewystarczająca do zabezpieczenia podłogi, w tym przypadku lepiej ją zabezpieczyć kartonami. Zadbajmy również o odpowiednią wentylację pomieszczenia, ponieważ rozbiórka pieca kaflowego wiążę się z dużym zapyleniem i uwalnianiem innych zanieczyszczeń. Ponadto upewnijmy się, że piec jest odłączony od systemu kominowego, aby podczas pracy nie doszło do niekontrolowanego uwalniania dymu i sadzy. Na tym etapie warto skorzystać z usług kominiarza, który bezpiecznie odłączy piec od komina i zatka przewody kominowe, dzięki czemu inne pomieszczenia nie zostaną zanieczyszczone.
Rozbieranie pieca kaflowego krok po kroku
Musimy być przygotowani na to, że rozbiórka pieca kaflowego to ciężka i czasochłonna praca, ponieważ prawdopodobnie został zbudowany bardzo solidnie. Pracę zaczynamy od górnej jego części, czyli sklepienia. Za pomocą młotka i dłuta zdejmujemy górne kafle, aż do momentu, gdy zauważmy otwór pieca. Postępujmy delikatnie, aby nie uszkodzić kafli – możemy je ponownie wykorzystać np. w ogrodzie czy zagospodarować jako ozdoby w domu lub po prostu sprzedać. Natomiast jeżeli zwykłe kafle ceramiczne nie mają dla nas większego znaczenia i których nie chcemy, to zachowanie środków ostrożności nie jest już takie ważne, gdyż i tak będą potraktowane jako gruz. Teraz warto do wnętrza wlać – powoli! – do kilkadziesiąt litrów wody (nawet 100-150 litrów) i odczekać około godziny – zaabsorbowana wilgoć znacznie ograniczy pylenie. Jeżeli pominiemy ten etap, to chcąc zminimalizować ilość zanieczyszczeń, będziemy musieli spryskiwać wodą każde kolejne piętro pieca. Po usunięciu kafli, przychodzi czas na rozbiórkę konstrukcji pieca, a mogła ona być wykonana z cegieł, metalowych elementów lub innych materiałów. Materiały budowlane usuwamy od góry, stopniowo przechodząc w dół. Uważajmy, aby nie naruszyć struktury budynku. Aby ułatwić sobie pracę, starajmy się na bieżąco usuwać gruz i odpady, naprawdę będzie ich sporo – dobrze więc mieć pomocnika.